Aktualności
25 czerwca 2026
Zasłużeni dla naszej społeczności – wyjątkowe wyróżnienia dla Jerzego Mieszczaka i Leszka Szustera
Jerzy Mieszczak, członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu oraz były wójt Gminy Osiek, otrzymał tytuł „Zasłużony dla Gminy Osiek”. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się podczas Nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Osiek, 18 czerwca br. Pan Jerzy Mieszczak od lat cieszy się uznaniem jako znakomity samorządowiec, skuteczny gospodarz i świetny organizator. Jego działalność, zaangażowanie oraz troska o rozwój lokalnej społeczności są dostrzegane nie tylko w rodzinnym Osieku, ale również w całym Powiecie Oświęcimskim. Z kolei podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Oświęcim przyjęto uchwałę, na mocy której Leszkowi Szusterowi - radnemu Powiatu Oświęcimskiego oraz wieloletniemu dyrektorowi Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu - przyznano tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Oświęcim”. Pan Leszek Szuster został uhonorowany za wieloletnie zaangażowanie na rzecz edukacji, kultury i dialogu międzynarodowego, budowanie porozumienia między ludźmi różnych narodów i kultur, a także za trwały wkład w kształtowanie wizerunku Oświęcimia jako miasta pamięci, dialogu i otwartości. Uroczystość z udziałem laureata odbędzie się podczas sesji Rady Miasta pod koniec sierpnia br. Oba wyróżnienia są wyrazem uznania dla wieloletniej pracy, oddania oraz konsekwentnego działania na rzecz mieszkańców i rozwoju lokalnej wspólnoty. Panu Jerzemu Mieszczakowi i Panu Leszkowi Szusterowi składamy serdeczne gratulacje oraz najlepsze życzenia: zdrowia, pomyślności, satysfakcji z dalszej działalności publicznej, a także niegasnącej energii do realizacji kolejnych ważnych inicjatyw służących naszej lokalnej społeczności. Serdecznie gratulujemy!
czytaj więcej...
24 czerwca 2026
Konkurs na stanowisko dyrektora MDK w Oświęcimiu
Uchwała Nr 103/433/2026 Zarządu Powiatu w Oświęcimiu z dnia 23 czerwca 2026 r. w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu. Zarząd Powiatu w Oświęcimiu ogłasza nabór na stanowisko dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy złożyć: · w siedzibie Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, ul. Wyspiańskiego 10, 32-602 Oświęcim – Dziennik Podawczy, w dniach i godzinach pracy urzędu lub · w przypadku posiadanych uprawnień do podpisu elektronicznego na adres do e-Doręczeń: AE:PL-17329-58416-HCEEU-26 lub na skrytkę ePUAP: /sposwiecim/SkrytkaESP w dniach i godzinach pracy urzędu bądź · przesłać pocztą tradycyjną na adres Starostwa j.w. (liczy się data wpływu do tut. urzędu) z dopiskiem: „Konkurs na stanowisko dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu, ul. Olszewskiego 1, 32-602 Oświęcim”, w terminie do dnia 17 lipca 2026 r. Szczegóły: Konkursy na dyrektorów | Powiat Oświęcimski - Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu
czytaj więcej...
18 czerwca 2026
Biuro Powiatowego Rzecznika Konsumentów
Biuro Powiatowego Rzecznika Konsumentów w dniu 22.06.2026 r. (poniedziałek) oraz w dniu 26.06.2026 r. (piątek) będzie nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy. Osobista wizyta w biurze wymaga wcześniejszego umówienia się. Kopie dokumentów wraz z opisem sprawy i danymi kontaktowymi można złożyć na dzienniku podawczym Starostwa, przesłać pocztą tradycyjną lub skanem na adres e-mail: rzecznik.konsumentow@powiat.oswiecim.pl Porady telefoniczne można uzyskać również pod numerem Infolinii 801 440 220 lub 222 66 76 76 poniedziałek-piątek godz. 8:00 - 18:00 (opłata wg taryfy operatora) lub e-mail: porady@dlakonsumentow.pl
czytaj więcej...
18 czerwca 2026
SESJA RADY POWIATU W OŚWIĘCIMIU
Informujemy, że w dniu 24 czerwca br. (środa) o godzinie 14:00 odbędzie się XXIII sesja Rady Powiatu w Oświęcimiu VII kadencji w sali audiowizualnej im. Jana Klęczara Internatu Powiatowego Zespołu Nr 2 SOMSiT w Oświęcimiu przy ul. Bema 4. Jawność obrad zostanie zapewniona poprzez jej transmisję za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Wszyscy zainteresowani mogą uzyskać dostęp do transmisji internetowej na stronie www.esesja.tv Porządek obrad wraz z materiałami zostały zamieszczone na platformie eSesja: https://www.esesja.tv/ oraz udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu.
czytaj więcej...
16 czerwca 2026
96. urodziny dr Janiny Iwańskiej w MDSM
15 czerwca w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się wyjątkowe i pełne wzruszeń spotkanie z okazji 96. urodzin dr Janiny Iwańskiej – Świadka Historii, więźniarki niemieckich nazistowskich obozów Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück, Neustadt-Glewe oraz Durchgangslager 121 w Pruszkowie, a także świadka Powstania Warszawskiego i powstania w Getcie Warszawskim. Uroczystość miała kameralny charakter i zgromadziła przyjaciół oraz współpracowników Jubilatki, pracowników Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, przedstawicieli Fundacji oraz zaproszonych gości. Powiat Oświęcimski reprezentowali Wicestarosta Teresa Jankowska oraz Radny Powiatu Oświęcimskiego Leszek Szuster, którzy złożyli dr Janinie serdeczne życzenia, wyrazy szacunku i podziękowania za jej nieoceniony wkład w zachowanie pamięci historycznej oraz działalność edukacyjną prowadzoną na rzecz młodego pokolenia. W programie wydarzenia znalazły się okolicznościowe przemówienia, koncert oraz część artystyczna przygotowana przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Szymanowskiego w Oświęcimiu oraz Powiatowego Zespołu Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Oświęcimiu. Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem i rozmowami w serdecznej atmosferze. Dr Janina Iwańska od wielu lat współpracuje z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, dzieląc się swoimi doświadczeniami i świadectwem życia z młodzieżą oraz uczestnikami licznych wydarzeń edukacyjnych. Jej historia pozostaje ważną lekcją pamięci, odwagi i odpowiedzialności za przyszłość. Foto: JH
czytaj więcej...
14 czerwca 2026
86. rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz – pamięć, która zobowiązuje
14 czerwca na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości upamiętniające 86. rocznicę pierwszego transportu Polaków do Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz. To właśnie 14 czerwca 1940 roku Niemcy deportowali z więzienia w Tarnowie 728 polskich więźniów politycznych, dając początek funkcjonowaniu obozu Auschwitz. Wśród deportowanych byli m.in. żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie organizacji niepodległościowych, uczniowie i studenci. Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady zgromadziły Ocalałych, przedstawicieli najwyższych władz państwowych, samorządowców, korpus dyplomatyczny oraz delegacje wielu instytucji i organizacji społecznych. Uczestnicy oddali hołd ofiarom niemieckiego terroru, składając kwiaty i znicze w miejscach pamięci. Kolejnym elementem tegorocznych obchodów były również uroczystości zorganizowane w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą deportację pierwszych Polaków do Auschwitz. Powiat Oświęcimski podczas uroczystości reprezentowali Wicestarosta Teresa Jankowska oraz Członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu Wojciech Kajdas, którzy złożyli hołd pierwszym więźniom Auschwitz oraz wszystkim ofiarom niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady. Pamięć o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej oraz losach pierwszych więźniów Auschwitz pozostaje ważnym zobowiązaniem kolejnych pokoleń do pielęgnowania prawdy historycznej i budowania świata opartego na szacunku, pokoju i godności człowieka. Foto: JH
czytaj więcej...
10 czerwca 2026
Posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy
9 czerwca w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Oświęcimiu odbyło się posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy. Z ramienia powiatu oświęcimskiego w spotkaniu wziął udział Jerzy Mieszczak Członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu. Podczas posiedzenia Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Józef Kała przedstawił m.in.informację o sytuacji na lokalnym rynku pracy w powiecie oświęcimskim. Z danych wynika, że stopa bezrobocia w marcu 2026 r. wynosiła 6,1 %. Ponadto zastępca dyrektora Patrycja Bies-Walus zawiadomiła zebranych o poziomie wykorzystania środków Funduszu Pracy i EFS oraz PFRON w 2026 roku wraz z dokonanymi przesunięciami, a także przedstawiła informację o poziomie wykorzystania środków w ramach wydatków fakultatywnych. Podczas posiedzenia rady powołanie na członka Powiatowej Rady Rynku Pracy otrzymał Pan Bogdan Połącarz. Akt powołania w imieniu Starosty Oświęcimskiego Andrzeja Skrzypińskiego wręczył Pan Jerzy Mieszczak Foto: WB
czytaj więcej...
02 czerwca 2026
Rusza VII etap OSPR. Powiat Oświęcimski z wielomilionowym wsparciem rządowym
W sali reprezentacyjnej Muzeum Zamek w Oświęcimiu wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podpisał dziś umowy potwierdzające przyznanie dotacji na realizację zadań w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego na 2026 rok. W imieniu Powiatu Oświęcimskiego dokumenty podpisali starosta Andrzej Skrzypiński i członek Zarządu Powiatu Jerzy Mieszczak oraz Iwona Ostafin, naczelniczka wydziału finansów. Obecni byli również członkowie zarządu Małgorzata Kotapka i Wojciech Kajdas. W spotkaniu uczestniczyli także m.in. wicemarszałek Sejmu RP Dorota Niedziela, poseł Marek Sowa, członkini Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas, radna wojewódzka Sylwia Żak-Biesik, włodarze samorządów-beneficjentów VII etapu OSPR. Dzisiejsze wydarzenie zainaugurowało VII etap Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego na lata 2026–2030. W jego ramach do Małopolski trafi blisko 91 mln zł na inwestycje i działania wspierające rozwój regionu. Podpisane dzisiaj umowy obejmują dofinansowaniem 14 zadań, realizowanych w 2026 r. przez: zarząd Województwa Małopolskiego, Powiat Oświęcimski, Miasto Oświęcim, Gminę Oświęcim oraz Gminę Chełmek. Łącznie do tych jednostek samorządu terytorialnego trafi z budżetu państwa 17,9 mln zł. Beneficjenci ze środków własnych przeznaczyli na rok 2026 łącznie 7,9 ml zł. W sumie wartość zadań realizowanych w tym roku w ramach OSPR to 25,8 mln zł. Zarząd Województwa Małopolskiego na realizację dwóch zadań otrzymał dofinansowanie w kwocie ponad 3,6 mln zł. Wśród nich znalazły się: • przebudowa skrzyżowania DW 933 w Oświęcimiu (ul. Legionów z ul. Więźniów Oświęcimia) – etap I, • przebudowa skrzyżowania DW 933 przy Cmentarzu Komunalnym w Brzeszczach. Powiat Oświęcimski na realizację dwóch zadań otrzymał dofinansowanie w kwocie 3,7 mln zł. Wśród nich znalazły się: • przebudowa drogi powiatowej nr 1881K ul. Stanisławy Leszczyńskiej w Oświęcimiu, • utrzymanie terenów Skarbu Państwa. Miasto Oświęcim na realizację trzech zadań otrzymało dofinansowanie w wysokości 6,4 mln zł. Wśród nich znalazły się: • przebudowa ul. Jaracza, • przebudowa ul. M. Kownackiej, • zagospodarowanie terenu pomiędzy ulicami: M. Skłodowskiej-Curie, J.W. Zawidzkiego, K. Olszewskiego, Z. Wróblewskiego i I. Łukasiewicza. Gmina Oświęcim na realizację pięciu zadań otrzymała dofinansowanie w wysokości 2,4 mln zł. Wśród nich znalazły się: • przebudowa ul. Do Pomnika w Pławach, • przebudowa ul. Franciszkańskiej w Harmężach, • przebudowa ul. Wolskiej w Harmężach, • przebudowa ul. Niwy w Brzezince, • renowacja budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Harmężach wraz z zagospodarowaniem terenu. Gmina Chełmek na realizację dwóch zadań otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 1,6 mln zł. Wśród nich znalazły się: • modernizacja Parku Rodzinnego w Chełmku oraz rozbudowa jego otoczenia wraz z powstaniem ścieżki edukacyjno-dydaktycznej, • utworzenie Miejskiego Centrum Informacji „Pamięć i Przyszłość” w obiekcie dawnej kantyny w Chełmku. W tym roku Powiat Oświęcimski zrealizuje przebudowę ul. Stanisławy Leszczyńskiej w Oświęcimiu. Na tę inwestycję pozyskano 3,7 mln zł dotacji rządowej. Powiat przeznaczy na ten cel 462 tys. zł, a Miasto Oświęcim 463 tys. zł. W kolejnych latach, dzięki wsparciu z OSPR, zmodernizowane zostaną również: - ul. Więźniów Oświęcimia w Oświęcimiu, - ul. Nadwiślańska w Oświęcimiu, - ul. Oświęcimska w Dworach Drugich. Łącznie w ramach VII edycji Programu Powiat Oświęcimski otrzyma blisko 19 mln zł rządowego wsparcia. Program obejmujący lata 2026–2030 jest kontynuacją działań prowadzonych od 1997 roku wokół byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Jego celem jest zarówno godne upamiętnienie miejsca pamięci, jak i wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Ziemi Oświęcimskiej. Więcej zdjęć z wydarzenia: www.facebook.com/powiatoswiecimskiofficial
czytaj więcej...
02 czerwca 2026
Dzień Dziecka pełen uśmiechów i serdeczności
Dzień Dziecka w Powiecie Oświęcimski upłynął w ciepłej i przyjaznej atmosferze. Od rana w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu gościły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi wraz z panią dyrektor Moniką Przesór. Przedszkolaki w fotelu starosty i wizyta w szpitalu | Dzień Dziecka 2026 - obejrzyj film. Na najmłodszych czekały upominki i wspólna zabawa przy tworzeniu zwierzątek i kwiatów z balonów. Przedszkolaki mogły też zasiąść w fotelu starosty oświęcimskiego Andrzeja Skrzypińskiego i zajrzeć do wydziałów urzędu, poznając pracę samorządu od kulis. O najmłodszych pamiętano także w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu. Z małymi pacjentami spotkała się naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Kultury i Sportu Sylwia Żak-Biesik. W imieniu Zarządu Powiatu przekazała dzieciom pluszowe maskotki i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Każde z tych spotkań miało inny charakter, ale łączył je ten sam cel: wywołać uśmiech na twarzach najmłodszych i sprawić, by ten dzień był pełen radości i niezapomnianych wspomnień.
czytaj więcej...
29 maja 2026
Święto ludzi z pasją. Gala Nagród Zarządu Powiatu w Oświęcimiu
W auli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu odbyła się Gala Nagród Zarządu Powiatu. To wyjątkowo uroczyste i radosne wydarzenie, podczas którego władze Powiatu Oświęcimskiego honorują osoby, zespoły i organizacje szczególnie zasłużone dla lokalnej społeczności. To właśnie dzięki ich pasji, talentowi i zaangażowaniu budowana jest tożsamość regionu, a powiat oświęcimski zyskuje doskonałych ambasadorów w kraju i poza jego granicami. Nagrody Zarządu Powiatu 2026 - obejrzyj relację filmową. Uroczysty wieczór 28 maja rozpoczął niezwykle nastrojowy występ utalentowanej wokalistki Leny Krakowczyk, której artystyczna droga rozpoczęła się właśnie w Oświęcimiu. Obecnie łączy naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu z profesjonalnym kształceniem muzycznym. Swoją przyszłość wiąże ze śpiewem, rozwijając umiejętności w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale wokalistyki klasycznej. Gości oraz laureatów Nagród Zarządu Powiatu w Oświęcimiu powitała prowadząca uroczystość naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Kultury i Sportu Sylwia Żak-Biesik. Następnie głos zabrali starosta Andrzej Skrzypiński oraz wicestarosta Teresa Jankowska, którzy podkreślili, jak ogromne znaczenie dla rozwoju naszego regionu mają osoby aktywnie działające na rzecz swoich lokalnych ojczyzn. Podziękowali wyróżnionym za ich codzienną pracę, pasję i wkład w promocję powiatu. Podczas gali zaprezentowano sylwetki tegorocznych laureatów w trzech kategoriach, po czym nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Okazałe statuetki wręczyli nagrodzonym starosta Andrzej Skrzypiński, wicestarosta Teresa Jankowska oraz członkowie zarządu Powiatu Oświęcimskiego – Małgorzata Kotapka, Jerzy Mieszczak i Wojciech Kajdas. Listy gratulacyjne do laureatów przesłali posłowie Dorota Niedziela, Marek Sowa i Paweł Śliz. Nagrody w dziedzinie kultury to wyróżnienia przyznawane osobom i zespołom, które poprzez działalność artystyczną, edukacyjną i społeczną budują tożsamość naszego regionu oraz dbają o rozwój i ochronę lokalnego dziedzictwa. Laureaci: Artur Adamczak Teresa Piskorz Aleksandra Dobner Janusz Majcherek Bernadetta Stawowczyk-Zemanek Małgorzata Gwóźdź Halina Czerwiec Zespół Regionalny „Skidzinianie” Orkiestra Dęta ROK Zator. Z kolei nagrody za osiągnięcia w działalności sportowej trafiły w ręce osób, które dzięki konsekwencji, ciężkiej pracy i sportowej pasji promują Powiat Oświęcimski podczas zawodów i wydarzeń sportowych. Laureaci: Rafał Czopek Patryk Flieger Sebastian Żabiński Robert Zieliński Tadeusz Łysek. W ostatniej części gali wręczono wyróżnienia dla organizacji pozarządowych oraz społeczników realizujących wyjątkowe inicjatywy na rzecz mieszkańców Powiatu Oświęcimskiego. Konkurs „Kalejdoskop Inicjatyw” promuje działania integrujące lokalne społeczności, budujące więzi międzyludzkie i odpowiadające na realne potrzeby mieszkańców. Laureaci: Stowarzyszenie Pozytywni – „Bijemy rekord w najdłuższym łańcuchu choinkowym” Stowarzyszenie „Brzost” – „Mamy tę MOC” Stowarzyszenie „Pokolenia” przy Dziennym Domu Pomocy w Oświęcimiu – „Pokolenia na Plus – edukacja do i o starości” Towarzystwo Miłośników Osieka – „Osieckie posiady” Stowarzyszenie Integracyjne Wspólna Sprawa w Osieku – „Osieckie posiady” Fundacja Miasto Pracownia – „Mozaiki Miasto Pracowni” Fundacja Skrzydła Przebudzenia – „Odnaleźć siebie razem” Stowarzyszenie Zaangażowane – „Zaangażowane z serca – dobro, które wraca”. Z całego serca gratulujemy wszystkim nagrodzonym i dziękujemy za wkład w rozwój Powiatu Oświęcimskiego! *** Laureaci Nagrody Zarządu Powiatu w Oświęcimiu za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2025 roku Artur Adamczak od lat w swoim domu prowadzi „Poddasze u Adamsa” – lokalne mikromuzeum, w którym zgromadził bogatą kolekcję pamiątek, związanych przede wszystkim z historią miejscowej kopalni i działalnością klubu sportowego Górnik Brzeszcze. Inicjatywa „Poddasze u Adamsa” powstała dzięki osobistemu zaangażowaniu, pasji i wieloletniej pracy Artura Adamczaka osiągając wysoką wartość historyczną, edukacyjną i kulturową. W zbiorach „Poddasza” znajdują się m.in.: historyczne lampy i kaski górnicze, szpady i odznaki górnicze, archiwalne dokumenty i publikacje, pamiątki sportowe, proporczyki, medale, koszulki, bilety meczowe, a także unikatowe bryły węgla z widocznymi odciskami prehistorycznej flory. Teresa Piskorz, pasjonatka śpiewu i tańca ludowego z Oświęcimia, kolekcjonerka strojów regionalnych. Przez wiele lat tancerka i instruktorka z sukcesami prowadząca Zespół Folklorystyczny „Dolina Soły”, całym sercem zaangażowana w działalność kulturalną na rzecz naszego powiatu. Pod jej kierownictwem zespół dał 460 występów. Teresa Piskorz była organizatorką i współorganizatorką wielu imprez folklorystycznych, zarażając swoją pasją liczne grono osób. Poprzez swoją aktywność na niwie kultury skutecznie promowała powiat na arenie regionalnej, krajowej i międzynarodowej. Aleksandra Dobner, nauczycielka, projektantka wnętrz i artystka interdyscyplinarna. Od lat zaangażowana w życie społeczne lokalnych środowisk. W latach 2016-2019 roku uczyła w Brzeszczach, łącząca pasję do języka ze sztuką, a w kolejnych latach projektowała przestrzeń ekspozycyjną Garden Space oraz współtworzyła serię programów dla architektów. Swoje zamiłowanie do sztuki i architektury zawsze łączy ze świadomością życia w kolektywnej rzeczywistości. Szczególne znaczenie dla lokalnej społeczności miało założenie przez Aleksandrę Dobner przestrzeni kreatywnej w Oświęcimiu. Janusz Majcherek, muzyk i pedagog, od dwóch dekad związany w Młodzieżowym Domu Kultury w Oświęcimiu jako nauczyciel gry na instrumentach i opiekun zespołów muzycznych. Zespoły i soliści pod jego opieką zdobywali nagrody i wyróżnienia m.in. w Konkursie Pieśni Patriotycznej w Brzeszczach i Ogólnopolskim Festiwalu „Dźwięki Wolności” w Gdyni. Jest również jurorem wielu konkursów muzycznych na terenie naszego powiatu, współpracując z lokalnymi placówkami kultury. W 2025 roku zrealizował projekt muzyczno-historyczny, którego efektem jest płyta „1913 Historia miłosna emigrantki” oraz album opisujący historię rodzinną na tle historii Oświęcimia z początku XX wieku. Bernadeta Stawowczyk-Zemanek jest nauczycielką muzyki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 1 w Osieku. Uczy również teorii muzyki oraz jest dyrygentem chórów w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Oświęcimiu. Od 2007 roku pełni funkcję dyrygenta chóru Camminando działającego w Osieku. W swojej pracy konsekwentnie rozwija umiejętności muzyczne dzieci i młodzieży, kształtując ich wrażliwość artystyczną oraz poczucie odpowiedzialności za wspólne dzieło. Szczególne miejsce w jej działalności zajmuje praca na rzecz społeczności lokalnej Gminy Osiek. Jej dorobek artystyczny został doceniony m.in. Nagrodą Ministra Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego. Małgorzata Gwóźdź aktywnie angażuje się w tworzenie i realizację przedsięwzięć artystycznych o znaczeniu lokalnym i regionalnym. W przeszłości pracowała jako nauczycielka języka polskiego i kultury w środowiskach polonijnych w Kazachstanie i Rosji. Jest autorką licznych scenariuszy, tekstów oraz reżyserką widowisk teatralnych i koncertów. Szczególne miejsce zajmuje w nich tematyka historii Polski, dziedzictwa kulturowego Osieka oraz wartości patriotycznych i wspólnotowych. Współpracowała m.in. z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, uczestnicząc w projektach edukacyjnych i artystycznych promujących dialog, kulturę i pamięć historyczną. Za działalność na rzecz kultury i edukacji została uhonorowana statuetką Dobrego Ducha MDSM. Halina Czerwiec jest instruktorką ds. kultury w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przeciszowie. Rodowita Ukrainka, w Polsce mieszka od 2001 roku. Ukończyła Muzyczną Uczelnię Państwową w Drohobyczu w klasie skrzypiec. Od wielu lat odpowiada za organizację wydarzeń kulturalnych skierowanych do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w Przeciszowie. Aktywnie uczestniczy w przygotowaniu i realizacji wydarzeń gminnych, powiatowych, a nawet ogólnopolskich. Inicjatorka i prowadząca zajęcia umuzykalniające dla dzieci przedszkolnych. Jest współzałożycielką oraz koordynatorką Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca „PrzeCisza”. Zespół Regionalny „Skidzinianie” od blisko sześciu dekad pielęgnuje lokalne tradycje. Przekazuje wiedzę o dawnych obyczajach i dba o zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu. „Skidzinianie” tworzą autentyczną wspólnotę miłośników folkloru, których rozwój artystyczny od lat wspiera akompaniator Wiesław Grabski. Celem działalności zespołu jest integracja społeczności lokalnej, podtrzymywanie tożsamości regionalnej oraz przekazywanie wartości kulturowych młodszym pokoleniom. Artyści występują w strojach wzorowanych na XX-wiecznych ubiorach lokalnych, odtworzonych we współpracy z Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. W repertuarze dominują pieśni i tańce ludowe, a autentyczność i wysoki poziom wykonawczy stanowią wizytówkę zespołu. Orkiestra Dęta ROK Zator powstała w 2003 roku. Działa w Regionalnym Ośrodku Kultury Doliny Karpia w Zatorze, gdzie realizuje wiele projektów muzycznych. Do tradycji wpisały się już m.in. koncert noworoczny w zatorskiej świątyni czy koncert podczas finału Święta Karpia. Na co dzień zatorska orkiestra zapewnia oprawę muzyczną uroczystości o charakterze lokalnym, religijnym czy państwowym. Sięga po różnorodny i nowoczesny repertuar, obejmujący m.in. aranżacje muzyki rozrywkowej, filmowej i popularnej, co czyni jej koncerty atrakcyjnymi dla szerokiego grona odbiorców, w tym młodszej publiczności. Istotnym aspektem działalności orkiestry jest jej rola edukacyjna i wychowawcza. Orkiestra z Zatora aktywnie zachęca dzieci i młodzież do nauki gry na instrumentach dętych. Nagrody Zarządu Powiatu w Oświęcimiu dla zawodników, trenerów oraz innych osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej w 2025 roku Rafał Czopek – trener sportu ze specjalnością karate, prezes Klubu Oyama Karate Brzeszcze, szef wyszkolenia technicznego oraz sędzia. W 2025 roku jego podopieczni odnosili sukcesy w najbardziej prestiżowych zawodach sportowych rangi Mistrzostw Polski i Pucharu Polski, a także podczas imprez makroregionalnych. Zawodnicy zdobyli łącznie blisko 60 medali w tej widowiskowej dyscyplinie sportu. Patryk Flieger – triathlonista, założyciel i prezes Stowarzyszenia TRiO Team w Oświęcimiu. W 2025 roku z powodzeniem reprezentował Powiat Oświęcimski podczas zawodów krajowych i międzynarodowych. Wywalczył m.in. tytuł wicemistrza Polski w sprincie z draftingiem w Rzeszowie oraz zajął miejsca tuż za podium podczas krajowych mistrzostw w Suszu i Sierakowie. Reprezentował również Polskę na Mistrzostwach Świata w Australii, zajmując m.in. 11. miejsce w sprincie. W klasyfikacji generalnej Polskiego Związku Triathlonu uplasował się na 3. miejscu w kategorii M35 za sezon 2025. Sebastian Żabiński – trener klubu UKS Sokół Zator. Sezon 2025 przyniósł mu znaczące sukcesy szkoleniowe. Jego podopieczni zdobyli trzy medale Mistrzostw Polski – złoty, srebrny i brązowy. Trenowane przez niego zawodniczki uzyskały także kwalifikacje do Mistrzostw Świata i Europy, reprezentując Polskę na arenie międzynarodowej. W sezonie 2025 Sebastian Żabiński pełnił również funkcję trenera współpracującego kadry narodowej. Jego zawodniczki były liderkami światowego rankingu UCI wśród polskich kolarek. Robert Zieliński – czołowy polski zawodnik crossmintona, reprezentujący Stowarzyszenie Crossmintona „Speed Club Brzeszcze”. Od kilku lat z sukcesami reprezentuje klub z Brzeszcz, zdobywając liczne trofea krajowe i międzynarodowe zarówno w grze singlowej, jak i deblowej. Podczas Mistrzostw Świata w Crossmintonie, rozegranych w maju 2025 roku w Warszawie, wywalczył złoty medal w deblu mixt 50+ wraz z Beatą Jagiełło. W 2025 roku uczestniczył w 13 turniejach krajowych i międzynarodowych, zdobywając łącznie 11 złotych, 4 srebrne i 8 brązowych medali. Tadeusz Łysek – trener lekkiej atletyki Międzyszkolnego Klubu Sportowego Tempo Kęty i jego założyciel. Nieprzerwanie od 1982 roku szkoli dzieci i młodzież w kęckim klubie. Jego podopieczni regularnie odnoszą sukcesy podczas zawodów lekkoatletycznych w Polsce i na arenie międzynarodowej. Wielu wychowanków trenera Tadeusza Łyska zostało mistrzami i medalistami krajowych czempionatów. W środowisku lekkoatletycznym jest cenionym specjalistą w dziedzinie skoków, twórcą sukcesu licznych medalistów i finalistów Mistrzostw Polski. Za osiągnięcia w pracy szkoleniowej Polski Związek Lekkiej Atletyki uhonorował go Złotą Odznaką Honorową PZLA. Laureaci „Kalejdoskopu Inicjatyw” - konkursu na najlepszą inicjatywę realizowaną przez organizacje pozarządowe i inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego na terenie Powiatu Oświęcimskiego w 2025 roku. Stowarzyszenie Pozytywni - za projekt „Bijemy rekord w najdłuższym łańcuchu choinkowym”. Celem przedsięwzięcia było stworzenie jak najdłuższego łańcucha choinkowego, który symbolicznie połączył mieszkańców całego powiatu, a jednocześnie wsparł podopiecznego stowarzyszenia. W inicjatywę zaangażowały się m.in. żłobki, przedszkola, szkoły, świetlice oraz kluby sportowe. Finał akcji odbył się podczas Pozytywnego Bazarku Bożonarodzeniowego w Osieku. Stowarzyszenie Brzost - za projekt „Mamy tę MOC”. Działania realizowano wokół Ogrodu Społecznego w Brzeszczach prowadzonego przez stowarzyszenie. W ramach projektu odbył się cykl czterech warsztatów sportowo-rekreacyjnych wspierających kondycję fizyczną uczestników. W miejscowej bibliotece zorganizowano także spotkanie poświęcone książce jako narzędziu wspierania zdrowia psychicznego. Zwieńczeniem projektu był Dzień Sąsiada – wydarzenie integrujące mieszkańców oraz lokalne organizacje pozarządowe. Stowarzyszenie Pokolenia przy Dziennym Domu Pomocy w Oświęcimiu - za projekt „Pokolenia na Plus – edukacja do i o starości”. W ramach inicjatywy zainicjowano kampanię „Senior na Plus” połączoną z warsztatami edukacyjnymi. Celem projektu była zmiana postrzegania osób starszych w lokalnej społeczności oraz budowanie trwałych więzi międzypokoleniowych. Zrealizowano m.in. spacer pokoleń, kampanię plakatową promującą aktywność seniorów i solidarność międzypokoleniową oraz warsztaty edukacyjne dla młodzieży. Towarzystwo Miłośników Osieka oraz Stowarzyszenie Integracyjne Wspólna Sprawa w Osieku - za wspólny projekt „Osieckie posiady”. Projekt stanowi przykład szeroko zakrojonych działań wspólnotowych integrujących mieszkańców. Jego centralnym elementem są spotkania i rozmowy z ciekawymi, często nieoczywistymi gośćmi, których obecność pozostaje niespodzianką do samego wydarzenia. W 2025 roku zorganizowano cztery takie spotkania, cieszące się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Nazwa „posiady” nawiązuje do tradycyjnych podhalańskich spotkań, podczas których górale gromadzili się zimowymi wieczorami, by opowiadać i słuchać niezwykłych historii. Fundacja Miasto Pracownia - za projekt „Mozaiki Miasto Pracowni”. To społeczno-artystyczna inicjatywa, której celem było budowanie więzi, integracja mieszkańców oraz wzmacnianie lokalnej tożsamości poprzez sztukę. Podczas warsztatów uczestniczki – często bez wcześniejszego doświadczenia – poznawały techniki tworzenia mozaik, rozwijały kreatywność i współtworzyły trwałe elementy przestrzeni miejskiej. Ważnym elementem projektu była współpraca z profesjonalną mozaicystką. Fundacja Skrzydła Przebudzenia - za projekt „Odnaleźć siebie razem”. Projekt w kompleksowy sposób wspierał zdrowie psychiczne i fizyczne osiemnaściorga dzieci oraz ich rodzin. W ramach inicjatywy zrealizowano blisko 290 godzin terapii indywidualnej, zajęcia grupowe oraz webinary edukacyjne. Holistyczne podejście, łączące pracę z ciałem, techniki somatyczne i edukację, przełożyło się na wysoką skuteczność działań. Innowacyjny charakter projektu oraz zaangażowanie wolontariuszy stworzyły solidne podstawy do jego dalszego rozwoju i kontynuacji. Stowarzyszenie Zaangażowane - za projekt „Zaangażowane z serca – dobro, które wraca”. W ramach przedsięwzięcia zorganizowano dwa duże kiermasze charytatywne w okresie przedświątecznym. Wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, a ich głównym celem było wsparcie osób ciężko chorych oraz integracja lokalnej społeczności wokół idei bezinteresownej pomocy. Fot. Rafał Lorek/Powiat Oświęcimski Więcej zdjęć z wydarzenia: www.facebook.com/powiatoswiecimskiofficial
czytaj więcej...
Deutsch
English